Smer pokládky podlahy vie výrazne ovplyvniť vzhľad miestnosti. Ktorým smerom je vhodné položiť?

Plávajúca podlaha je rozumná voľba pre majiteľov domov a bytov, ktorý si chcú svoje obytné priestory zrealizovať alebo zmodernizovať vo vlastnej réžii. Kompozitné a laminátové podlahy sú čím ďalej tým viac žiadané vo svojom segmente. Tieto podlahy sú ľahko cenovo dostupné, veľmi odolné na povrchu a jednoduché na inštaláciu, keďže ide o klikový systém pokládky.

Dôležitý aspekt, ktorý zohráva rolu pred samotnou realizáciou pokládky, je určiť smer, v ktorom bude daná plávajúca podlaha položená, pretože správne zvoliť smer pokládky nie je len o estetike a vizuály danej miestnosti, ale aj o samotnej funkčnej hodnote miestnosti.

Gerflor 1

Na obrázku je nározná ukážka pokládky podlahy Gerflor Paint Wood Taupe v 45° sklone pokládky 

 

Faktory, ktoré treba zvážiť pred pokládkou a rozhodnutím o smere pokládky

Zo skúseností sa dá povedať, že dva najdôležitejšie faktory pri rozhodovaní smeru pokládky sú prúdenie svetla a celkový tvar a rozmer miestnosti.

Správnym položením podlahy môžeme upraviť vnímanie rozmerov danej miestnosti, pokiaľ by sme napríklad lamely položili rovnobežne s najdlhšou stenou v miestnosti, tak to môže spôsobiť to, že naše oko bude vnímať nejakú úzku miestnosť alebo chodbu širšiu, a zase naopak, pokiaľ by sme podlahu položili priečne, môže miestnosť následne pôsobiť opticky ešte užšie a menšie.

Pri rozhodovaní treba brať ale aj do úvahy plynulosť priestoru, prechody medzi miestnosťami a rozloženie susedných izieb a miestností. Váš dom alebo byt bude pôsobiť súdržnejšie a plynulejšie, ak dáte jednotný smer podlahy vo viacerých častiach nehnuteľnosti.

image (1)

Na obrázku je názorná ukážka položenia podlahy Gerflor paralelne na dopadajúce svetlo s 0° sklonom

 

Druhým faktorom, na ktorý nesmieme zabudnúť, je akým spôsobom a smerom prúdi svetlo do miestnosti. Správne orientovaná pokládka môže vytvoriť dojem, že priestor je mnohokrát väčší, dlhší, prívetivejší alebo presvetlenejší. Smer pokládky môže ovplyvniť aj to, ako svetlo dopadá a pôsobí na samotnú podlahu. Pokiaľ je podlaha položená rovnobežne so zdrojom svetla, môže to vytvoriť harmonický a komfortný vzhľad a zvýšiť pocitovo množstvo svetla v miestnosti alebo objekte.

image (2)

Na obrázku je názorná ukážka položenia podlahy Gerflor kolmo na dopadajúce svetlo s 90° sklonom

 

Základnou a zaužívanou teóriou je, že podlaha by sa mala pokladať paralelne k dopadajúcemu svetlu, kde pozdĺžna hrana je priebežná v smere dopadu slnka alebo svetla. V prípade zvolenia tejto metódy sa musíte zameriavať na najväčšie okno, ktoré je hlavným zdrojom svetla a slnka v danej miestnosti, pretože takto budú podlahové lamely pôsobiť dlhšie.

V dnešnej dobe sa ale mnohokrát stretávame s otázkami zákazníkov, či je možné podlahu pokladať aj kolmo na dopadajúce svetlo. Stáva sa to najmä v tých prípadoch, keď si zákazníci kupujú podlahu s priznanou drážkou po obvode lamiel, pretože tá zvýrazňuje opticky podlahu a smer lamiel. Ak sa zvolí nesprávny smer pokládky podlahy, nemusí potom podlahu pôsobiť vizuálne pekne a atraktívne.

Ak volíme pokládku kolmo na zdroj svetla, odporúča sa takúto pokládku realizovať hlavne vo väčších presvetlenejších priestoroch, pretože takáto pokládka prevažne vytvára dojem zmenšenia priestoru, ale zasa na margo toho pôsobí komfortne a útulne. Podlaha, ktorá je položená rovnobežne so zdrojom svetla, zase priestor opticky zväčší a zvýši jas a presvetlenie priestoru.

Ak sa už rozhodne pre paralelnú alebo kolmú pokládku, to už necháme na Vás, každý prípad je individuálny na základe rozmanitosti priestorov, rozmerov izieb a rozloženia okien. Z technického hľadiska však nič nepokazíte, každopádne ide o Vašu voľbu, pretože Vy budete bývať v danom priestore alebo nehnuteľnosti.

V prípade, že chcete pomôcť s výberom smeru pokládky, skúste vyskúšať naše virtuálne štúdio, kde si môžete nakonfigurovať rôzne miestnosti s rôznymi podlahami a s položením podlahy v rôznych smeroch.